מיתוג אישי באינטרנט - כרטיס הביקור שלך

וורן באפט אמר פעם שלוקח עשרים שנה כדי לבנות מוניטין וחמש דקות כדי להרוס אותו. בעידן האינטרנט השם שלנו הוא פעמים רבות כרטיס הביקור שלנו ומכאן שליצירת שם טוב, או כפי שהוא מכונה בעולם האינרנט – מיתוג אישי, יש חשיבות מכרעת על האופן שבו נתפס.

בימים אלו מעסיקים רבים נוטים להריץ חיפוש במנועי חיפוש על שמות של מועמדים פוטנציאלים לתפקידים מובילים, גברים ונשים מחפשים קצת מידע על הבליינד-דייט הפוטנציאלי, לקוחות מחפשים מידע על בעלי עסקים ששמם הוא ערובה לאיכות העסק וכן הלאה. החיפוש לוקח מספר עשיריות השניה אך התוצאות המתקבלות יכולות לחרוץ גורלות ולהביא להחלטות כואבות. מיתוג אישי מסייע לשלוט בתהליך זה וליצור רושם ראשוני חיובי באמצעות פרופיל חיפוש המעלה תוצאות מחמיאות.

באמצעות מיתוג אישי ניתן להציג צדדים שונים באישיות של האדם.  אם ברצוננו להראות כי האיש שעבורו מתבצע הקידום הינו מומחה בתחום מסוים, עלינו להראות כי הוא פעיל בפורומים, קהילות ובלוגים העוסקים בתחום, מביע בהם דעה ונחשב גם על ידי עמיתיו למבין עניין. כאשר מעסיק פוטנציאלי יחפש במנועי החיפוש את שמו, הוא יקבל תוצאות שמצביעות על מקצועיות והבנה עמוקה בתחום העיסוק, דבר שאינו מתגלה בקלות בראיון, ועל כן מעניק למועמד יתרון משמעותי.

מיתוג אישי מסייע לדחוק מטה תוצאות שהיינו מעדיפים שלא יהוו את האסוציאציה הראשונית לשמנו. כך למשל, מידע על פעילותו בפורומי גננות או אוריגאמי לא יועיל למועמד המחפש עבודה בשוק ההון. אם המידע הזה יופיע ראשון, יש סיכוי שהמעסיק הפוטנציאלי לא ימשיך לקרוא את תוצאות החיפוש האחרות ובכך המועמד יפסיד את יתרון ההתרשמות מדמותו הוירטואלית.

הגישה הרווחת של "גם פרסום שלילי הוא פרסום" פסה מן העולם היא גישה ששייכת לעבר. כאשר כתבו על אדם בעיתון, לטוב או לרע, יום למחרת התיעוד הנגיש על הכתוב אבד. מכיוון שפסיכולוגית איננו זוכרים דברים שקראנו במקבץ, יתכן ששבועיים אחר כך נתקל בשמו של האדם, נזכור שקראנו עליו אך לא נזכור את טיב הדברים ועל כן ניטה לחבב אותו גם אם מה שנכתב עליו במקור היה שלילי. בעידן האינטרנט מה שנכתב עליך ברשת ממשיך לחיות תקופות ארוכות גם לאחר מועד הפרסום, ועל כן פרסום שלילי יוצר מיתוג שלילי לטווח ארוך.

חשבו למשל על אמנים – עבור אנשים אלו השם הוא הכל. האופן שבו הם נתפסים בציבור נגזר ישירות מהמיתוג האישי שלהם – אם בחיפוש השם במנועי החיפוש נקבל עליו השמצות ותיאורים לא מחמיאים שלו, הרי שנבוז לאותו הכוכב. אך אם נקרא עליו ביקורות מהללות – יתכן ונתעניין בו בעצמנו. 
בדיוק מאותה הסיבה, חברות משקיעות סכומים נכבדים על עיצוב האריזה והשיווק של המוצר. כיוון שעל טיבו של המוצר אנו עומדים רק לאחר שרכשנו אותו, והרכישה תלויה פעמים רבות מאד באטרקטיביות עיצוב המוצר ומיתוגו הוא תהליך חשוב לא פחות מבקרת האיכות שלו. מכיוון שבני אדם אינם מוצרים במובן הקלאסי של המילה, מיתוג אישי הוא בעצם אריזה מתוחכמת שמראה ראשית את המוניטין החיובי ודוחקת מטה את הפרטים שאינם רלוונטיים לשיווקו של האדם או אינם מחמיאים לו.

הרשת מציעה אינספור כלים ליצירת מיתוג אישי, אך שימוש במומחה Seo יסייע למצות מכל הכלי את המיטב ולהשפיע על תוצאות החיפוש במהירות גדולה יותר.