הכלכלה בישראל

אין זה סוד כי ישראל היא מדינה "חזקה" מאד מבחינה כלכלית. בלא מעט תחומים היא עומדת במקומות הראשונים בעולם המערבי, כאשר בין השאר ניתן להצביע על מגזר עסקי הנחשב למפותח בכל קנה מידה, תעשיית הייטק מצליחה וכן ליברליזציה בתחומים שונים. ועדיין, אם תשאלו תושבים רבים, הרי שהם מתקשים לגמור את החודש. לפניכם סקירת מצב של הכלכלה בישראל, אחד הנושאים החשובים ביותר עבור כל תושב ישראלי.

מגמות כלכליות בעידן הנוכחי

שוק הכלכלה בישראל הוא שוק פורה מאד, אשר מאופיין בעת הנוכחית במספר קווי יסוד. ראשית, ניתן להזכיר מעבר שמתרחש מאז שנות ה-80 לממשק ריכוזי וסוציאליסטי במהותו למגזר ציבורי רחב יותר ותחרותי יותר. המעבר מתבצע עקב הליכים שחלו ברמה הלאומית, דוגמת ליברליזציה, הפרטה, הפחתת מיסים על ייבוא והפחתת מיסי קנייה. יחד עם זאת, אפשר עדיין למצוא תחומים בישראל בהם התחרות קטנה, לעיתים עד לרמת המונופול: חברת החשמל או רשות הספנות והנמלים מהוות דוגמאות מובהקות לכך.

בחלק מהתחומים, ואלו הן חדשות מעולות, ישראל נחשבת לשם דבר בעולם. בדירוג היכולות הטכנולוגיות והמדעיות (חישוב המבוסס על כמות המדענים ואנשי הטכנולוגיה לנפש) ישראל ממוקמת במקום הראשון בעולם. בהייטק, למשל, אחוז נכבד מההשקעות בעולם הוא בפיתוחים או בחברות ישראליות. המוח הישראלי, כך עושה רושם, ממציא פטנטים ששווים לכלכלה הישראלית הרבה מאד כספים ומקנים לה את המעמד הייחודי לו היא זוכה בקרב מדינות העולם.

ועדיין: המצב רחוק להיות מושלם

למרות הצמיחה של ישראל בלא מעט תחומים, ברור שלכלכלה שלה יש הרבה מאד רעות חולות. עלויות המחיה בישראל הן מהגבוהות בעולם המערבי, כאשר רואים את זה בהרבה מאד תחומים: העלייה חסרת הפרופורציות במחירי הדיור בעשורים האחרונים, למשל, שמביאה לביקוש שיא למשכנתאות. מנגד, השכר החציוני של השכירים במשק רחוק מלהיות משביע רצון, כאשר לא תמיד הוא מאפשר לעמוד בצורה ראויה בהוצאות המחיה.

מגמות שונות ברמה המדינית (מצב בטחוני רעוע והעלאת תקציב הביטחון) והבינלאומית (ריפיון בכלכלת אירופה כולה) מביאים להאטה מסוימת בצמיחת התוצר הישראלי ומקשים על הכלכלה ללכת מספר צעדים נוספים קדימה.

 כותב המאמר - משפטן רוני ברוש